Fest Čistá Plzeň 2019 otevřela téma plzeňského odpadového hospodářství

Od čtvrtka do soboty 24. – 26. října jsme pořádali a hostili nultý ročník festivalu zaměřeného na tematiku plzeňského odpadového hospodářství – Fest Čistá Plzeň 2019. První dva dny připravené na míru školám navštívilo 20 tříd, 480 žáků a učitelů plzeňských základních škol. Sobota, určená široké veřejnosti, nabídla bohatý program rozšířený o tvůrčí dílny a další aktivity partnerů festivalu, kterými byli EKO-KOM, Tetra Pak, Ball, Replast, Vodárna Plzeň a DEPO2015.

„Sobotní návštěvnost akce pro nás potvrdila zájem Plzeňanů o problematiku odpadů ve městě. Lidé mají velmi dobré informace o třídění odpadu, méně zažité je téma předcházení vzniku odpadu, a málokdo si umí představit, co se s odpadem děje poté, co skončí v popelnici. I proto jsme chtěli, aby Fest Čistá Plzeň 2019 nabídla celkový pohled na odpadového hospodářství,“ říká o festu Otakar Horák, ředitel Čisté Plzně.

„Jsme rádi, že se zapojili naši partneři, odborníci ve svých oblastech, které zaštítili jak stánkem, tak v rámci pracovního sešitu. Ten s průvodcem a učitelem vypracovávali žáci, v sobotu pak i rodiče s dětmi. Akce se vydařila podle našich představ a v podobném, obohaceném formátu, plánujeme pokračovat i v příštím roce,“ dodává Horák.

Festival návštěvníkům nabídl širokou paletu témat jako druhotné využití plastu, správné třídění a druhotné využití nápojových kartonů, hliníku a dalších druhů obalů nebo šetření vodou a správné chování k vodě. Tématem Čisté Plzně bylo celkové fungování plzeňského odpadového hospodářství. Například to, kam se sváží tříděný i komunální odpad a kde reálně končí, nebo fungování svozového systému. Představili jsme také náš logistický systém Protank. DEPO Café Opravárna nabídla možnost přinést s sebou opravit rozbitou hračku, kolo, nábytek, elektrospotřebič nebo zahradní techniku. Mistři z DEPO2015  během soboty opravili například rádio, nabíječku na aku vrtačku nebo dětské kolo.

Kromě stánků si společnosti Vodárna Plzeň, Tetra Pak a Replast připravily také tvůrčí dílny pro děti i dospělé. Lákavou atrakcí byly ukázky svozové techniky Čisté Plzně, kdy si děti mohly vyzkoušet, co obnáší práce popeláře, nebo vidět jak funguje myčka popelnic. Nechyběl skákací hrad, motokáry a řada další herních aktivit, které představily oblasti třídění a recyklace.